REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
Logotyp serwisu miumag.eu
REKLAMA
noSlotData

Książki o branży mody: 7 obowiązkowych lektur, które trzeba znać

Oto lista lektur, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdej entuzjastki i każdego entuzjasty mody. 

Spis treści


Książki o branży mody: „Glossy – historia Vogue’a”
„Gods and Kings: The Rise and Fall of Alexander McQueen and John Galliano” 
Książka o historii mody: „The Battle of Versailles”
Książki o ikonach mody: „Anna: The Biography”
Książki o branży mody: „Miss Dior: A Story of Courage and Couture”
Książka o kulisach świata mody: „Fashion Climbing: A New York Life”
Obowiązkowa lektura dla entuzjastów mody: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat historii mody? Poznać drogę na szczyt najbardziej wpływowych postaci w branży? Wgłębić się w kulisy życia ulubionych projektantów i projektantek? A może zaznajomić się z najbardziej przełomowymi momentami, które nieodwracalnie ukształtowały dzisiejsze standardy piękna? Jeśli tak – dobrze trafiliście. Oto lista lektur, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdej entuzjastki i każdego entuzjasty mody. 

Książki o branży mody: poniżej znajdziecie 7 pozycji, które trzeba znać.

Książki o branży mody: „Glossy – historia Vogue’a”

 

Autor: Nina-Sophia Miralles

 

Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądała historia magazynu, który dziś uważany jest za najbardziej prestiżowy i wpływowy tytuł w branży mody? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, koniecznie sięgnijcie po Glossy – historia Vogue’a” autorstwa Niny-Sophii Miralles, która rozprawia się z czasopismem, poczynając od jego założenia w 1892 roku aż po współczesność oraz skrupulatnie opisuje, jak ewoluował pod kierownictwem różnych naczelnych. To obowiązkowa lektura dla miłośników i miłośniczek mody, kultury i wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć, jak „Vogue” stał się niekwestionowanym autorytetem w świecie stylu.

 

Książka o branży mody "Gloss - historia Vogue'a"

fot. materiały prasowe

 

„Gods and Kings: The Rise and Fall of Alexander McQueen and John Galliano” 

 

Autor: Dana Thomas

 

Porywająca opowieść o dwóch geniuszach mody, którzy zrewolucjonizowali świat haute couture – tak w kilku słowach można by opisać książkę „Gods and Kings” autorstwa Dany Thomas, która przybliża nie tylko spektakularne sukcesy obydwu projektantów, ale także ich skomplikowane osobowości i trudne relacje z przemysłem modowym, który często okazywał się bezlitosny. Z jednej strony przedstawia ich jako „bogów” mody, którzy tworzyli niezapomniane kolekcje i redefiniowali estetykę na wybiegach, z drugiej – jako „królów” zmagających się z presją, uzależnieniami i osobistymi kryzysami.

 

Jest to więc nie tylko biografia dwóch ikon, ale także szersza analiza zmian w świecie mody, od erupcji kreatywności w latach 90. po komercjalizację i mechanizmy branży, które wpłynęły na losy McQueena i Galliano. 

książka o Alexandrze McQueen i Johnie Galliano

fot. materiały prasowe

 

Książka o historii mody: „The Battle of Versailles”

 

Autor: Robin Givhan

 

„The Battle of Versailles: The Night American Fashion Stumbled Into The Spotlight And Made History” opowiada o jednym z najbardziej przełomowych momentów w historii mody – pokazie w 1973 roku, który zmienił zasady gry w branży. Wydarzenie znane dziś jako „Bitwa o Wersal” odbywało się w pałacu w Wersalu, gdzie zmierzyli się czołowi projektanci z Francji i Stanów Zjednoczonych. Lektura skupia się na rywalizacji między klasycznymi, pełnymi przepychu francuskimi domami mody Dior czy Yves Saint Laurent, a młodymi, energicznymi amerykańskimi projektantami, z Halstonem, Stephenem Burrowsem i Oscarem de la Rentą na czele. To właśnie tego wieczoru amerykańska moda zyskała międzynarodowe uznanie, a modelki, w dużej mierze czarnoskóre, zrewolucjonizowały sposób, w jaki postrzegano piękno na wybiegach.

 

książka o branży mody

fot. materiały prasowe

 

Książki o ikonach mody: „Anna: The Biography”

 

Autor: Amy Odell

 

Jak najbardziej znana redaktor naczelna „Vogue” stała się niekwestionowaną ikoną i jedną z najbardziej wpływowych osób branży mody? Amy Odell starała się odpowiedzieć na to pytanie, w oparciu na licznych wywiadach z najbliższymi przyjaciółmi i współpracownikami brytyjskiej dziennikarki. Rozmowy  ukazują jej drogę do ikonicznego statusu oraz kulisy jej życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego. Odell odsłania tajemnice, które kryją się za charakterystycznym wizerunkiem Wintour – ciemnymi okularami, chłodną prezencją i nieustępliwością w pracy. Książka odkrywa tajemnice, jak zdeterminowana była Anna, aby wspiąć się na szczyt, jakie wyzwania napotkała po drodze, oraz jak zmieniła oblicze współczesnej mody.

 

Biografia Anny Wintour

fot. materiały prasowe

 

Książki o branży mody: „Miss Dior: A Story of Courage and Couture”

 

Autor: Justine Picardie

 

Mało kto wie, że jedną z największych inspiracji Christiana Diora była jego młodsza siostra, Catherine Dior. „Miss Dior: A Story of Courage and Couture” autorstwa Justine Picardie odsłania nie tylko jej rolę jako muza słynnych perfum Miss Dior, ale także historię jej niezwykłego życia. Książka łączy w sobie historię mody, wojenną rzeczywistość i osobistą walkę o wolność, tworząc poruszający portret kobiety, która symbolizowała odwagę i siłę.

 

książka o branży mody

fot. materiały prasowe

 

Książka o kulisach świata mody: „Fashion Climbing: A New York Life”

 

Autor: Bill Cunningham

 

Renomowany amerykański fotograf mody, Bill Cunningham, pozostawił po sobie pamiętnik, łączący w sobie osobiste wspomnienia początku kariery z fascynującymi anegdotami, które ilustrują zmieniający się krajobraz mody w drugiej połowie XX wieku. Cunningham dzieli się swoimi zmaganiami jako projektant kapeluszy, którego projekty nosiły Marilyn Monroe i Jacqueline Kennedy, doświadczeniami jako dziennikarz oraz ostatecznie jako ikona fotografii ulicznej. Z humorem i ciepłem opisuje zarówno swoich przyjaciół z branży, jak i ikony mody, z którymi na przestrzeni lat miał przyjemność pracować.

 

Książki o branży mody

fot. materiały prasowe

 

Obowiązkowa lektura dla entuzjastów mody: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL

 

Autor: Aleksandra Boćkowska

 

Na liście obowiązkowych lektur dla entuzjastek i entuzjastów mody nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Rodzima moda w drugiej połowie XX wieku, ze skupieniem się na okresie PRL-u, zasługuje bowiem na szczególną uwagę. Ta poświęcona jest w książce „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” autorstwa Aleksandry Boćkowskiej, która ukazuje, jak moda była odbiciem życia społecznego, politycznego i kulturowego tamtych czasów. Z jednej strony byli projektanci, którzy chcieli ubierać Polaków jak paryżan. Z drugiej było państwo, które chciało ubierać Polaków zupełnie inaczej. A gdzieś pomiędzy ci Polacy, którzy musieli się jakoś ubrać. Jak wyglądał wówczas świat mody? By znaleźć odpowiedź na to, i wiele innych pytań, odsyłamy do lektury.

 

książki o branży mody

fot. materiały prasowe

 

Przeczytaj także:

Najlepsze filmy dokumentalne o modzie. 6 pozycji, które trzeba obejrzeć

REKLAMA
noSlotData