Spis treści
Kwas kojowy zwalcza przebarwienia skuteczniej niż witamina C?
Kwas kojowy: stosowanie, właściwości
Polecane produkty z kwasem kojowym
Branża kosmetyczna nieustannie szuka nowych rozwiązań, by zaspokoić wszelkie potrzeby konsumentów. Z tego względu obok witaminy C, niacynamidu, retinoidów czy kwasu azelainowego, rosnącą popularnością cieszy się kolejny składnik aktywny o działaniu rozjaśniającym i rozświetlającym. Kwas kojowy już niebawem ma stać się hitem w sieci, a już teraz zyskuje zainteresowanie na TikToku. Co o nim wiemy? Sprawdźcie poniżej.
Kwas kojowy zwalcza przebarwienia skuteczniej niż witamina C?
Według najnowszego raportu nowojorskiej firmy analitycznej Spate, zainteresowanie kwasem kojowym online wzrośnie w najbliższych miesiącach o blisko 40%. Początki fali można zaobserwować w mediach społecznościowym, w szczególności na TikToku. Filmów zachwalających zalety tego składnika, uzyskiwanego w procesie fermentacji, jest już blisko 48 000.
Sukces ten tłumaczy się licznymi właściwościami kwasu kojowego, zwłaszcza jego działaniem rozjaśniającym. W komunikacie prasowym opublikowanym przez Francuskie Towarzystwo Dermatologiczne ujawniono, że 1,8 miliona Francuzów i Francuzek cierpi z powodu brązowych plam. Jest to zjawisko wynikające z nadprodukcji melaniny, której główną przyczyną jest długotrwała ekspozycja na słońce. Do powstawania przebarwień przykładają się również takie czynniki jak genetyka, hormony, trądzik czy miejscowe podrażnienia skóry.
Kwas kojowy: stosowanie, właściwości
Podczas gdy inne substancje aktywne, takie jak kwas traneksamowy, niacynamid, czysta witamina C czy arbutyna, są skuteczne i szeroko zalecane w leczeniu hiperpigmentacji, kwas kojowy, wprowadzony do formuł kosmetycznych, hamuje i zapobiega produkcji melaniny. Jest również silnym eksfoliantem, zwalcza trądzik i, w mniejszym stopniu, zapewnia ochronę antyoksydacyjną.
Kwas kojowy, podobnie jak inne składniki o silnym działaniu rozświetlającym i rozjaśniającym, należy używać w ścisłym towarzystwem kremu przeciwsłonecznego. W przeciwnym razie, jeśli skóra nie jest chroniona przed promieniowaniem UV, efekty działania kwasu kojowego mogą się odwrócić, a pojawienie się brązowych plam może się nasilić. Należy również pamiętać o innych zaleceniach: w 2022 roku Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów uznał, że stężenie kwasu kojowego powyżej 1% może być szkodliwe dla skóry, powodując suchość, swędzenie i podrażnienia. Dlatego nie jest on zalecany dla skóry wrażliwej lub suchej.
Polecane produkty z kwasem kojowym
Całoroczny tonik kwasowy marki Skintra
W jego skład wchodzą między innymi: kwas migdałowy, kwas kojowy, kwas traneksamowy, azeloglicyna i witamina C, odpowiadające za złuszczanie, wygładzenie i rozjaśnienie skóry. Sprawdzi się w przypadku skóry ziemistej, matowej, zanieczyszczonej, z przebarwieniami, a także z tendencją do powstawania wyprysków i zaskórników.
Kuracja na przebarwienia Dermamelan Treatment od marki Mesoestetic
Silna kuracja na przebarwienia jest złożona z takich składników aktywnych jak kwas kojowy, retinol czy diosmina, które skutecznie redukują plamy pigmentacyjne. Dodatkowo formuła została wsparta o składniki antyoksydacyjne, takie jak niacynamid, idabenon czy witamina C, dzięki którym krem zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.
Żelowe serum PSA Skin Pigment Gel HQ Free
Żelowe serum o silnym działaniu rozjaśniającym, swoją skuteczność zawdzięcza połączeniu kwasu kojowego, azelainowego, oraz mlekowego. Produkt nie tylko pozbywa się hiperpigmentacji, lecz także daje efekt wygładzenia za sprawą złuszczenia wierzchniej warstwy rogowej, dzięki czemu skóra jest dodatkowo oczyszczona i rozświetlona.