Spis treści
Jaka fryzura pod czapkę? Co sprawdzi się najlepiej?
Jak układać włosy pod czapką? W niski kucyk
Elegancka fryzura pod czapkę: luźny kok
Czapka oraz warkocz – dobre połączenie
Uczesanie pod czapkę: półupięcie
Rozpuszczone włosy z teksturą i czapka
Dodatkowe wskazówki dla fryzury pod czapkę
W okresie jesienno-zimowym noszenie czapki jest koniecznością. Mimo że nakrycie skutecznie chroni przed wyziębieniem, dla niektórych kobiet stanowi problem – rujnuje misternie przygotowaną fryzurę. Pewnie zdarzyło ci się doświadczyć frustracji, gdy po dotarciu np. do pracy i zdjęciu czapki z głowy ujrzałaś nierówno ułożone, przyklapnięte włosy lub przeciwnie – puch. Jak tego uniknąć? Istnieją fryzury pod czapkę, które zachowują swój kształt nawet po wielu godzinach i sprawdzają się w każdej sytuacji – w pracy, na co dzień lub podczas specjalnych okazji. Sprawdź, jak czesać włosy tej zimy.
Jaka fryzura pod czapkę? Co sprawdzi się najlepiej?
Z powodu noszenia czapki włosy mają tendencję do tzw. oklapu, czyli utraty objętości i kształtu, takiego charakterystycznego przylegania do głowy. Drugim problemem jest elektryzowanie. Materiał czapki sprawia, że pasma zostają naładowane elektrostatycznie, przez co unoszą się i tracą kształt. Pojawia się również puszenie włosów. Fryzury pod czapkę powinny więc zapobiegać tym problemom.
Jak układać włosy pod czapką? Zdecydowanie warto pójść w minimalizm, wybierać uczesania trwałe, ale jednocześnie łatwe do poprawek. Dobrze wypróbować wiązania oraz modne aktualnie gładkie fryzury, bądź te bardziej swobodne. Warkocze to także dobry wybór, ponieważ są praktyczne i trwałe.
Istotne jest również dobranie odpowiednich akcesoriów. Elastyczne gumki bez metalowych elementów, wykonane z gładkich materiałów bezpiecznych dla włosów będą jak znalazł. W fryzurach pod czapkę należy unikać też ciasnych uczesań, by nie powodować dyskomfortu pod czapką, a także zbyt duże ilości produktów stylizacyjnych. A jak się czesać? Oto fryzury, które powinnaś wypróbować.
Zadbaj o pielęgnację ust zimą: Najlepsza pomadka na spierzchnięte usta. 5 produktów
Jak układać włosy pod czapką? W niski kucyk
Niski kucyk to fryzura łatwa w wykonaniu, elegancka, ponadczasowa, a także trwała, więc idealna pod czapkę. Dzięki temu, że wiązanie znajduje się blisko karku, włosy nie odkształcają się podczas noszenia czapki i nie tworzą się trudne do rozczesania kołtuny.
Jak zrobić kucyk pod czapkę? Zaczesz gładko włosy, najlepiej robiąc przedziałek z boku lub na środku, by pasma układały się zgodnie z kierunkiem wzrostu, a następnie zwiąż miękką gumką tuż nad karkiem. Sięgnij dodatkowo po wsuwki, by ujarzmić niesforne włosy przy twarzy lub odstające „baby hair” (krótkie, odrastające włosy), przez co nie będą mierzwić się pod czapką.
Elegancka fryzura pod czapkę: luźny kok
Koki to także dobre uczesanie pod czapkę. Te luźne mają w sobie nonszalancką elegancję, a do tego dobrze zachowują pod nakryciem głowy. Ważne, by nie robić tych misternych, skomplikowanych, ponieważ mogą się zdeformować. Luźny kok, z pasemkami przy twarzy, swobodnie związany, będzie lepszy, ponieważ włosy będą ujarzmione, ale jednocześnie odporne na utratę kształtu.
Jak zrobić luźny kok pod czapkę? Zbierz włosy z tyłu głowy, zwiń w rulon, a następnie zawiń w ślimaka. Zabezpiecz kok wsuwkami bądź gumką. Wypuść przy twarzy kilka kosmyków. Czapkę nałóż tak, by znajdowała się kilka centymetrów od linii włosów, wówczas pasemka nie będą się deformować. Jeżeli będziesz nosić czapkę przez długi czas i kok nieco się zepsuje, łatwo zrobisz nowy tą samą metodą w kilka sekund.
Czapka oraz warkocz – dobre połączenie
Pod czapką doskonale sprawdzają się warkocze. Splecione włosy nie elektryzują się, łatwo je zrobić, a po rozpleceniu dają piękne fale. Bo właśnie, warkocze możesz zrobić jedynie na czas noszenia czapki i rozplątać je po zdjęciu czapki.
Jeśli warkocze mają przetrwać pod czapką jak najdłużej, możesz spryskać je odrobiną suchego szamponu przed zaplataniem. Taki zabieg pomoże zniwelować ślizganie się włosów pod materiałem. Podczas zaplatania rób luźne sploty, by włosy po rozpleceniu wyglądały naturalnie i miękko.
Uczesanie pod czapkę: półupięcie
Półupięcie to fryzura, która łączy wygodę rozpuszczonych włosów z praktycznością uczesania. Pomaga zabezpieczyć przednią partię włosów pod czapką. Zaczesane do tyłu – upięte lub związane – mają gładko układać się pod materiałem czapki, zmniejszyć tarcie materiału i zniwelować elektryzowanie oraz ewentualnie odkształcenia.
Do zrobienia półupięcia potrzebujesz gumki do włosów lub spinki. Zbierz część włosów z górnej partii, zaczynając od skroni lub ucha, kierując się do tyłu. Zwiąż lub zepnij włosy. Dół pozostaw swobodnie. Po zdjęciu czapki wystarczy jedynie przeczesać dolne pasma, podczas gry góra powinna zachować swój kształt.
Rozpuszczone włosy z teksturą i czapka
Masz naprawdę mało czasu na uczesanie fryzury lub po prostu jesteś zwolenniczką rozpuszczonych włosów? Nie musisz z nich rezygnować zimą. Rozpuszczone włosy pod czapką wyglądają bardzo efektownie, ale by zachowały swój kształt, nadaj im strukturę. Zapobiegnie ona przemieszczaniu się pasm pod materiałem i przyklepywaniu do głowy.
Do tego celu użyj sprayu teksturującego bądź lekkiej pianki do włosów. Po zdjęciu czapki przeczesz włosy palcami i spryskaj mgiełką, by odzyskały blask oraz objętość.
Dodatkowe wskazówki dla fryzury pod czapkę
Fryzury pod czapkę to jeden ze sposobów, który zapobiega niepożądanych efektom noszenia czapki, ale warto także wprowadzić do codziennej rutyny kilka nowych nawyków. Oto kilka z nich, które pomogą ci przetrwać okres jesienno-zimowy.
Przy wyjątkowo delikatnych włosach wybieraj czapki z jedwabną podszewką lub zakładaj pod zwykłe czapki chustę jedwabną. Zapobiegną elektryzowaniu i odseparują pasma od materiału czapki, by nie ślizgały się lub nie ocierały.
Wzbogać pielęgnację o więcej produktów nawilżających w postaci masek, a także kosmetyków ochronnych, zwiększających gładkość oraz elastyczność włosów – olejki, serum silikonowe na końcówki. Dzięki nim włosy nie będą się puszyć.
Odpowiedni materiał czapki, np. z wełny, bawełny, będzie delikatniejszy dla włosów i zapobiegnie puszeniu, elektryzowaniu lub zniszczeniom włosów.
Wymień plastikową szczotkę do włosów na tę z naturalnego włosia, np. dzika. Jest delikatniejsza, a do tego zapobiega elektryzowaniu, puszeniu oraz łamaniu włosów.
Fryzury pod czapkę, a także kilka trików pielęgnacyjnych sprawią, że przetrwasz nadchodzącą zimę w nienagannym looku. Uchronisz swoje włosy i przywitasz wiosnę w pełnej okazałości.
Czytaj także: Zimowe esencje zamknięte w najpiękniejszych zapachach
Zdjęcie główne: Launchmetrics, street fashion