Spis treści
Premiery książek 2025: „Nasze wieczory” – Alan Hollinghurst
„Ciemne słońce” – Eric Emmanuel Schmitt
„Intermezzo” – Sally Rooney
„W księżycowym lesie” – Michiko Aoyama
„Theft” – Abdulrazak Gurnah
„To jest Ales” – Jon Fosse
Nowy rok obfituje w nowe propozycje kulturalne. Obok najbardziej wyczekiwanych premier kinowych i produkcji popularnych platform streamingowych, równie entuzjastycznie wyglądamy się najnowszych propozycji czytelniczych. A jest na co czekać. Premiery książek 2025: oto 6 propozycji wybitnych światowych autorów, po które trzeba sięgnąć w tym roku.
Premiery książek 2025: „Nasze wieczory” – Alan Hollinghurst
Brytyjski pisarz i poeta Alan Hollinghurst jest jednym z najwybitniejszych autorów literatury angielskiej, znanym z mistrzowskiego stylu i subtelnego podejścia do tematów związanych z tożsamością, seksualnością i społecznymi konwenansami. Jego powieść „The Line of Beauty” zdobyła Nagrodę Bookera w 2004 roku, przynosząc mu międzynarodową sławę i uznanie na skalę światową.
Siódma powieść Hollinghursta w polskim tłumaczeniu ukaże się na rodzimym rynku w 2025 roku, nieznana jest jednak na razie dokłada data premiery. „The Guardian” nazwał „najlepszą twórczością Hollinghursta do tej pory”, a „The New York Times Book Review” uznał za „wciągającą opowieść o dojrzewaniu, napisaną w doskonałym stylu”. „Nasze wieczory”, bo tak brzmi tytuł książki brytyjskiego autora, opowiada historię Davida Wina, aktora o mieszanym pochodzeniu rasowym, który mierzy się z wyzwaniami życia w angielskim społeczeństwie od lat 60. aż po czasy pandemii COVID-19. Powieść zgłębia tematy tożsamości, przywilejów i dynamiki społecznej, przedstawiając refleksyjne spojrzenie na życiową podróż Wina.
„Ciemne słońce” – Eric Emmanuel Schmitt
Éric-Emmanuel Schmitt to jeden z najważniejszych współczesnych autorów francuskich, ceniony za swoją wszechstronność i głębię twórczości. Jego twórczość, „Oskar i pani Róża”, „Ewangelia według Piłata” czy „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”, jest testamentem jego literackiego geniuszu. W rezultacie Schmitt zdobył wiele prestiżowych nagród literackich, m.in. Grand Prix du Théâtre Akademii Francuskiej.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy na świecie w 14 stycznia 2025 roku powraca z nową powieścią. Książka „Ciemne słońce”, znana w oryginale jako “Soleil sombre”, została pierwotnie wydana we Francji w 2023 roku. Jest to trzeci tom cyklu “Podróż przez czas”, który obejmuje również powieści “Raje utracone” (“Les paradis perdus”) i “Sen o Jerozolimie” (“Le rêve de Jérusalem”). Seria ta eksploruje różne epoki historyczne, oferując głębokie refleksje nad kondycją ludzką i duchowością.
„Intermezzo” – Sally Rooney
Po trzech latach przerwy, autorka bestsellerowej powieści „Normalni ludzie” powraca z kolejną przejmującą historią. Ta podbiła literacki świat zaraz po premierze we wrześniu 2024 roku, jednak polskie wydanie dalej czeka na to, by ujrzeć światło dzienne pod koniec lutego. „Intermezzo” autorstwa Sally Rooney to poruszająca opowieść o żałobie, miłości i rodzinie.
Poza faktem, że są braćmi, Peter i Ivan Koubek zdają się mieć niewiele wspólnego. Peter to trzydziestokilkuletni prawnik z Dublina – odnoszący sukcesy, kompetentny i na pozór nie do pokonania. Jednak po śmierci ojca, aby zasnąć, sięga po leki i zmaga się z trudnościami w relacjach z dwiema zupełnie różnymi kobietami. Ivan, dwudziestodwuletni zawodowy szachista, zawsze postrzegał siebie jako społecznie niezdarnego samotnika, będącego przeciwieństwem swojego elokwentnego starszego brata. Jak pogrążone w żałobie rodzeństwo poradzi sobie z bolesną stratą?
„W księżycowym lesie” – Michiko Aoyama
Kto przepada za niepowtarzalnym klimatem powieści japońskich autorów, niech nie będzie obojętny na twórczość Michiko Aoyama. Pisarka zyskała bowiem międzynarodowe uznanie dzięki swoim subtelnym, głęboko poruszającym powieściom, które przyczyniły się do wielu prestiżowych nagród literackich i wyróżnień dla Michiko, w tym Nagrodę Akutagawy i Nagrodę Yomiuri, które podkreślają talent autorki i jej wkład w rozwój literatury.
„W księżycowym lesie” to najnowsza powieść Aoyamy, która ukaże się 15 stycznia 2025 roku. Książka opowiada historię pięciu osób z różnych zakątków Japonii, które łączy codzienne słuchanie podcastu prowadzonego przez Taketori Okina, pasjonata astronomii. Aoyama pokazuje, w jak niespodziewany sposób łączą się ścieżki ludzkich losów, które w rezultacie prowadzą do osobistych przemian i nowych początków.
„Theft” – Abdulrazak Gurnah
Abdulrazak Gurnah, tanzanijsko-brytyjski pisarz, uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych autorów literatury postkolonialnej, którego twórczość porusza bliskie mu tematy uchodźstwa, kolonializmu i tożsamości. W 2021 roku Gurnah otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „bezwzględne i współczujące wniknięcie w efekty kolonializmu i losy uchodźców”, co stanowiło uznanie jego wyjątkowego wkładu w literaturę. Poza Nagrodą Nobla był także laureatem Nagrody Whitbread czy prestiżowej Nagrody Bookera.
„Theft” to najnowsza powieść Abdulrazaka Gurnaha, będąca jednocześnie jego pierwszą książką napisaną po zdobyciu Literackiej Nagrody Nobla. Akcja książki toczy się na początku XXI wieku w Tanzanii, gdzie trójka młodych ludzi – Karim, Fauzia i Badar – dorasta w okresie dynamicznych zmian globalnych. W miarę jak turystyka, technologia i nieoczekiwane możliwości oraz zagrożenia docierają do ich spokojnego zakątka świata, każdy z bohaterów dochodzi do własnego zrozumienia, co oznacza wziąć swoje przeznaczenie we własne ręce. Powieść ukaże się w Polsce w sierpniu 2025 roku.
„To jest Ales” – Jon Fosse
Jon Fosse to norweski pisarz, dramaturg i poeta, który zdobył międzynarodowe uznanie dzięki swojemu minimalistycznemu stylowi, introspekcji i egzystencjalnym tematom. W 2023 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za „nadzwyczajny wkład w literaturę”, doceniany za połączenie prostoty i głębi w swoich utworach.
Najnowsza książka norweskiego noblisty ukaże się na polskim rynku 17 lutego 2025 roku. „To jest Ales” opowiada historię Signe, która po zniknięciu męża, Aslego, dwadzieścia trzy lata wcześniej, spędza czas w ich wspólnym domu nad fiordem. Leżąc na ławie, wspomina wspólne chwile, a jej myśli splatają się z duchami przeszłości, tworząc obraz pięciopokoleniowej rodziny i ich losów. Fosse w mistrzowski sposób łączy teraźniejszość z przeszłością, ukazując złożoność ludzkich relacji i pamięci.