Spis treści
Czego nie jeść po 18? 9 produktów, których warto unikać
Późne posiłki a odchudzanie i zdrowy sen
Najlepsza pora na kolację
Jakich produktów unikać wieczorową porą, by cieszyć się smukłą sylwetką i zdrowym organizmem i przede wszystkim, czy prawdą jest, że nie powinno się jeść po 18? Przedstawiamy 9 produktów, które spowalniają metabolizm i przedstawiamy ich zdrowsze alternatywy.
Czego nie jeść po 18? 9 produktów, których warto unikać
Oto 9 produktów, których warto unikać po 18, jeśli marzycie o zdrowej sylwetce, dobrym śnie i odpowiedniej pracy organizmu.
- Sery dojrzewające – Gorgonzola, Taleggio, Mascarpone, Brie, Camembert… Prawdziwa uczta dla miłośników serów, ale nie dla układu trawiennego – sery mogą trawić się bowiemnawet do 5 godzin. Wieczorem wybierajcie więc alternatywne, świeże sery o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak ricotta z mleka krowiego, fromage blanc lub stracchino.
- Smażone potrawy – Smażone jedzenie ma reputację zalegania w żołądku i wywoływania różnych nieprzyjemnych problemów trawiennych, które mogą zamienić najprzyjemniejszy wieczór w prawdziwy koszmar. Zamiast tego warto postawić na łagodniejsze metody gotowania, takie jak pieczenie lub gotowanie na parze. I pominięcie frytek.
- Tłuste mięsa – Soczysty stek lub hamburger są gotowym przepisem na żywieniową porażkę: tłuste mięsa są bowiem trudne do strawienia, mogą powodować uczucie ciężkości i senność. Alternatywą mogą okazać się chude mięsa, takie jak kurczak lub indyk, niewielkie porcje roślin strączkowych lub jajka.
- Ostre potrawy – Ostre potrawy nie tylko powodują niestrawność, ale również podnoszą temperaturę ciała, co utrudnia zasypianie.
- Kapusta – Zaskakująca pozycja, prawda? Kapusta, choć pełna jest wartościowych składników odżywczych, trawi się naprawdę długo – nawet do 5 godzin.
- Ryby w oleju – Tłuste ryby (łosoś, śledź, makrela) są trudniejsze do strawienia niż ryby białe. Jeśli dodatkowo są marynowane w oleju, układ trawienny jest podwójnie obciążony. Wieczorową porą jako alternatywę warto wybrać filety z białych ryb, takich jak dorsz czy morszczuk.
- Lody – Dostarczają dużej ilości kalorii, które trudno spalić. Dodatkowo cukry powodują skoki poziomu glukozy we krwi, które wieczorem zaburzają naturalny dobowy rytm snu.
- Czekolada – Zła wiadomość dla miłośników czekolady: zawiera ona substancje pobudzające, które mogą utrudniać zasypianie. Jeśli jest to czekolada mleczna, ma dużo tłuszczu i obciąża wątrobę. Czekolada zawiera nie tylko kofeinę, ale także teobrominę, kolejny stymulant, który może przyspieszać akcję serca i zakłócać sen.
- Sałatki – Choć z pozoru zdrowe, sałatki składają się z wielu surowych warzyw, które są trudne do strawienia i wieczorem, gdy trawienie może być spowolnione, mogą zacząć fermentować już w żołądku, powodując wzdęcia i przerywany sen.
Późne posiłki a odchudzanie i zdrowy sen
Tempo, w jakim organizm trawi pokarm i metabolizuje składniki odżywcze, nie zwalnia dramatycznie, gdy zegar wybija określoną godzinę. Dla większości osób poziom aktywności fizycznej spada jednak wieczorem, co wpływa na efektywność spalania kalorii. Ponadto niektóre badania sugerują, że jedzenie późno może zakłócać rytm dobowy, co wpływa na procesy metaboliczne. Analogicznie zakończenie ostatniego posiłku wcześnie sprzyja kontroli wagi, lepszemu snu i, w szerszym rozrachunku, dłuższemu życiu.
To również może cię zainteresować:
Najlepsza pora na kolację
Stosowanie rygorystycznego planu żywieniowego nie zawsze jest możliwe. Przyzwyczajenie się do zdrowych nawyków pozwoli organizmowi lepiej eliminować produkty bogate w cukry oraz te zawierające dużo tłuszczu. Z tego właśnie względu lekarze zalecają, by ostatni posiłek został spożyty nie później niż na trzy godziny przed snem, aby organizm mógł prawidłowo strawić posiłek. Proces trawienia może bowiem wpływać bowiem nie tylko na naszą wagę, ale i jakość snu.
Naukowo udowodniono, że jedzenie po godzinie 21 może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Wczesna kolacja pomoże natomiast wprowadzić post przerywany, który jest wysoce zalecany przez dietetyków oraz specjalistów do spraw żywienia. Post przerywany ma korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne, pomagając zmniejszyć stres oksydacyjny i poprawiając funkcjonowanie jelit, co wspiera efektywną utratę wagi.