Spis treści
Filmy o projektantach mody: „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka” (2018)
Produkcje o projektantach: „McQueen” (2018)
Dobry film o branży mody: „Yves Saint Laurent” (2014)
Filmy o projektantach mody: „Dom Gucci” (2021)
Film dokumentalny o projektantach mody: „Margiela o Margieli” (2019)
Produkcja o branży mody: „Coco Chanel” (2009)
Artyści, kreatorzy wizerunku, buntownicy, wizjonerzy – projektantów i projektantki mody można opisywać wieloma słowami. Jedno jest pewne – to pasjonujące, pełne sprzeczności i wewnętrznego bogactwa osoby, które fascynują i inspirują. Nic więc dziwnego, że prawie każdy/a z nich doczekuje się produkcji o swoich losach, karierze i życiu prywatnym. Oto filmy o projektantach mody, które trzeba obejrzeć chociaż raz. Skupiają się na czołowych nazwiskach, które w XX wieku ukształtowały branżę znaną nam dzisiaj.
Filmy o projektantach mody: „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka” (2018)
Produkcje o projektantach: „McQueen” (2018)
„McQueen” opowiada poruszającą historię życia brytyjskiego projektanta mody Alexandra Lee McQueena, który przez wielu nazywany jest jednym z najbardziej wpływowych twórców ostatnich dekad. Reżyserski duet Ian Bonhôte i Peter Ettedgui przedstawiają drogę McQueena – od skromnych początków, aż po szczyt pełen przepychu, używek, presji oraz prywatnych rozterek, które doprowadziły do samobójstwa projektanta w 2010 roku.
Dobry film o branży mody: „Yves Saint Laurent” (2014)
„Yves Saint Laurent” w reżyserii Jalil Laspert opowiada historię, jak można się domyślić, jednego z najsłynniejszych projektantów XX wieku. Fabuła śledzi poczynania młodego projektanta, który w wieku zaledwie 21 lat przejął pieczę nad domem mody Dior. Produkcja skupia się jednak nie tylko nie tylko na geniuszu Saint Laurenta, lecz także na jego życiu osobistym, w szczególności na trudnej, ale intensywnej relacji z partnerem i współpracownikiem, Pierrem Bergé. W filmie ukazane są także zmagania projektanta z uzależnieniami, depresją i presją sławy.
Filmy o projektantach mody: „Dom Gucci” (2021)
Gwiazdorska obsada, liczne nagrody filmowe oraz historia, dla której do kin ruszyły miliony. „Dom Gucci” w reżyserii Ridleya Scotta to dramat kryminalny oparty na prawdziwej historii jednej z najsłynniejszych rodzin w świecie mody. Film przedstawia skomplikowane i pełne intryg dzieje dynastii Gucci, a jego główną osią jest dramatyczna relacja między Mauriziem Guccim a jego żoną, Patrizią Reggiani.
Film dokumentalny o projektantach mody: „Margiela o Margieli” (2019)
Nigdy nie pokazał twarzy i nie udzielił wywiadu. Martin Margiela wolał, aby jego prace przemawiały za niego, a jego anonimowość stała się jednym z filarów jego marki. Projektant konsekwentnie unikał reflektorów, wybierając życie z dala od medialnej atencji, co dodatkowo wzmacniało tajemniczy wizerunek i przyniosło mu przydomek „Banksy świata mody”. W filmie „Margiela o Margieli” projektant opowiada sam o sobie, wracając wspomnieniami do dzieciństwa, początków swojej kariery, a także podejmując refleksję nad końcem swojej kariery.
Produkcja o branży mody: „Coco Chanel” (2009)
Jak wyglądało życie Coco Chanel, zanim ta osiągnęła szczyt sławy i kariery? Biograficzny film w reżyserii Anne Fontaine „Coco Chanel” otwiera drzwi do fascynującego życia francuskiej projektantki. Produkcja zaprasza widzów do odbycia życiowej podróży wraz z Coco – od lat spędzonych w internacie po początki światowej sławy domu mody. To nie tylko opowieść o ikonie mody, ale również o najskrytszych uczuciach i osobistych tragediach Gabrielle, która kryła się pod słynnym pseudonimem.
Przeczytaj także:
Filmy dokumentalne o modzie. Te tytuły powinna znać każda entuzjastka mody