
Spis treści
Ikoniczne filmy lat 90. – „Pretty Woman” (1990)
„Buntownik z wyboru” (1997)
„Matrix” (1999)
„Słodkie zmartwienia” (1995)
„Dzień świstaka” (1993)
„Pulp Fiction” (1994)
„Forrest Gump” (1994)
„Nagi instynkt” (1992)
„Notting Hill” (1999)
Ikoniczne filmy lat 90. – wpisując to hasło w wyszukiwarkę, nietrudno natknąć się na prawdziwe klasyki kina ostatniej dekady XX wieku. Był to bowiem wyjątkowo udany czas dla amerykańskiej kinematografii, która gwarantowała widzom i widzkom szczytowe emocje w każdym możliwym gatunku filmowym. I choć trudno spośród licznych tytułów wybrać zaledwie garstkę, poniżej przedstawiamy 9 najbardziej kultowych naszym zdaniem produkcji lat 90.
Ikoniczne filmy lat 90. – „Pretty Woman” (1990)
Obsada: Julia Roberts, Richard Gere, Laura San Giacomo, Héctor Elizondo, Jason Alexander
Trudno o większą klasykę komedii romantycznych. „Pretty Woman” w reżyserii Garry’ego Marshalla to bowiem jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów romantycznych lat 90. Opowiada historię Vivian Ward, prostytutki, która nawiązuje nietypową relację z bogatym przedsiębiorcą Edwardem. Kiedy Edward zatrudnia ją na kilka dni jako towarzyszkę, z czasem między nimi rodzi się prawdziwe uczucie.
Za rolę Vivan Julia Roberts zdobyła nominację do Oscara oraz nagrodę Złotego Globu, a film stał się prawdziwym fenomenem na skalę światową.

fot. materiały dystrybutora
„Buntownik z wyboru” (1997)
Obsada: Matt Damon, Ben Affleck, Robin Williams, Minnie Driver
Debiutancki scenariusz Matta Damona i Bena Afflecka na stałe zmienił bieg karier obu wybitnych aktorów. „Buntownik z wyboru” zdobył bowiem Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny i liczne nominacje, w tym dla Robina Williamsa za najlepszą rolę drugoplanową. Produkcja opowiada historię Williama, młodego matematycznego geniusza, który zmaga się z traumatyczną przeszłością, i jego relacji z Seanem, terapeutą. Will, dzięki wsparciu przyjaciela, staje przed wyborem swojej przyszłości.
Film od niecałych dwóch dekad od premiery pozostaje aktualny – porusza bowiem uniwersalne tematy związane z dorastaniem, traumą i relacjami międzyludzkimi.

fot. materiały dystrybutora
„Matrix” (1999)
Obsada: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Hugo Weaving
„Matrix” w reżyserii rodzeństwa Wachowskich, to film, który zrewolucjonizował gatunek science fiction. Opowiada historię Thomasa Andersona, hakera znanego jako Neo, który odkrywa, że rzeczywistość jest symulacją kontrolowaną przez maszyny, a ludzkość została zniewolona. Z pomocą Morfeusza i Trinity, Neo wkracza w świat Matrixa, by odkryć swoje przeznaczenie jako Wybraniec.
Film zachwycił nowatorskimi efektami specjalnymi, takimi jak „bullet time” – w rezultacie zdobył cztery Oscary za efekty specjalne, montaż, dźwięk i montaż dźwięku, redefiniując standardy w branży filmowej, stając się jednym z najważniejszych filmów science fiction w historii kina.

fot. materiały dystrybutora
„Słodkie zmartwienia” (1995)
Obsada: Alicia Silverstone, Paul Rudd, Brittany Murphy, Stacey Dash
„Słodkie zmartwienia” w reżyserii Amy Heckerling to jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów młodzieżowych lat 90. Luźno inspirowana powieścią Jane Austen „Emma”, produkcja opowiada historię Cher Horowitz, bogatej i przebojowej nastolatki z Beverly Hills, która uwielbia grać swatkę i rozwiązywać problemy swoich znajomych. Jej życie zmienia się, gdy zaczyna dostrzegać swoje własne wady i uczy się prawdziwego znaczenia miłości i przyjaźni.
Film zyskał uznanie za błyskotliwy scenariusz, humor i stylizacje, które wyznaczyły trendy w modzie lat 90. W rezultacie „Słodkie zmartwienia” stały się ikoną popkultury, przynosząc nominacje do nagród MTV i BAFTA.

fot. materiały dystrybutora
„Dzień świstaka” (1993)
Obsada: Bill Murray, Andie MacDowell, Harold Ramis
„Dzień świstaka” w reżyserii Harolda Ramisa, choć pierwotnie odebrany jako lekka komedia, zdobył uznanie za głębię filozoficzną i uniwersalne przesłanie o zmianie i samorozwoju. Wszystko za sprawą Billa Murraya, który wciela się w rolę Phila Connorsa, cynicznego prezentera pogody, który podczas relacjonowania Dnia Świstaka w Punxsutawney utknął w czasowej pętli. Ta zmusza bohatera do zmiany swojego nastawienia i odkrycia sensu życia. To lekki, acz ważny film z cenną lekcją – nic więc dziwnego, że był nominowany do nagród BAFTA za scenariusz.

fot. materiały dystrybutora
„Pulp Fiction” (1994)
Obsada: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis
Trudno o bardziej pamiętny i rozpoznawalny plakat filmu z lat 90. – już to sprawia, że „Pulp Fiction” to film kultowy i niemożliwy do pominięcia podczas dyskusji na temat ikonicznych filmów ostatniej dekady XX wieku. Dreszczowiec w reżyserii Quentina Tarantino łączy kilka przeplatających się historii osadzonych w kryminalnym półświatku Los Angeles. W centrum uwagi są Vincent Vega i Jules Winnfield, płatni zabójcy na misji, bokser Butch Coolidge oraz Mia Wallace, żona gangstera, której przypadkowy wieczór z Vincentem kończy się dramatycznie.
Film zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes oraz Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Nominowany był również w innych kategoriach, w tym za najlepszy film i role aktorskie. Dzięki odważnej stylistyce, kultowym scenom, jak taniec Travolty i Thurman, oraz niezapomnianej ścieżce dźwiękowej, „Pulp Fiction” niepodważalnie stał się fundamentem współczesnego kina niezależnego.

fot. materiały dystrybutora
„Forrest Gump” (1994)
Obsada: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field
Film „Forrest Gump” w reżyserii Roberta Zemeckisa to klasyka światowego kina, oparta na powieści Winstona Grooma o tym samym tytule. Tytułowy bohater, człowiek o niskim IQ, ale wielkim sercu, opowiada historię swojego niezwykłego życia, w którym przypadkiem staje się świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń XX wieku w USA.
Film został doceniony za unikalne połączenie humoru, wzruszeń i inspirującej narracji – otrzymał aż sześć Oscarów (z trzynastu nominacji!), w tym za najlepszy film, reżyserię i rolę pierwszoplanową dla Toma Hanksa, który stworzył jedną z najbardziej pamiętnych kreacji w historii kina, dzięki czemu Forrest na stałe zapisał się w popkulturze.

fot. materiały dystrybutora
„Nagi instynkt” (1992)
Obsada: Sharon Stone, Michael Douglas, Jeanne Tripplehorn, George Dzundza
Thriller erotyczny „Nagi instynkt” w reżyserii Paula Verhoevena, to film, który na stałe zapisał się na kartach historii kina. Fabuła skupia się na detektywie Nicku Curranie, prowadzącym śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa. Główna podejrzana, Catherine Tramell, jest pisarką kryminałów, której twórczość dziwnie przypomina okoliczności zbrodni. Rozpoczyna się pełna napięcia psychologiczna gra między detektywem a intrygującą postacią femme fatale.
Produkcja zasłynęła z odważnych scen – przede wszystkim z pamiętnego przesłuchania Tramell, które uczyniło Sharon Stone gwiazdą międzynarodowego formatu. Mimo mieszanych recenzji krytyków w tamtym czasie, którzy mieli wątpliwości co do scenariusza Joe Eszterhas, dziś „Nagi instynkt” pozostaje symbolem kina lat 90., łączącym erotyzm z napięciem godnym najlepszych thrillerów.

fot. materiały dystrybutora
„Notting Hill” (1999)
Obsada: Julia Roberts, Hugh Grant, Rhys Ifans, Hugh Bonneville
Fani i fanki kultowych historii o miłości z tą pozycją znają się doskonale. „Notting Hill” to ikona gatunku komedii romantycznej, która natychmiast podbiła serca widzów na całym świecie od premiery w 1999 roku. W reżyserii Rogera Michella, z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych, film opowiada o niezwykłym spotkaniu hollywoodzkiej gwiazdy Anny Scott i skromnego londyńskiego księgarza Williama Thackera.
Do niekwestionowanego sukcesu produkcji przyczyniła się nie tylko gra aktorska Roberts i Granta, lecz także scenariusz Richarda Curtisa, który zachwyca humorem, głębią i kultowymi już dialogami, które przez fanów filmu cytowane są do dziś. Nic więc dziwnego, że „Notthing Hill” zarobił ponad 360 milionów dolarów, zyskując status globalnego fenomenu, który ochoczo oglądany jest do dziś.

fot. materiały dystrybutora
O pracy w redakcji marzyła, odkąd pierwszy raz zobaczyła „Diabeł ubiera się u Prady”, „Nigdy w życiu” i „Jak stracić chłopaka w 10 dni”. Jest nieustannie zafascynowana dynamicznym światem digitalu, w którym trudno się nudzić. Pisze zarówno o modowych trendach i urodowych nowościach, które przetestowała na własnej skórze, jak i o najnowszych wieściach zza oceanu. Doświadczenie zdobywała w takich redakcjach jak Glamour czy Kobieta.pl.