Spis treści
Premiery polskich filmów 2025: „Dziewczyna z igłą”
„Światłoczuła”
„Innego końca nie będzie”
„Dwie siostry”
„Skrzyżowanie”
„Chopin, Chopin!”
„Wielka Warszawska”
„Pojedynek”
Cudze chwalicie, swego nie znacie – tak można by powiedzieć każdemu, kto polskie kino sprowadza do niskich lotów komedii romantycznych i corocznych filmów świątecznych. Rodzimi, od lat doceniani na świecie twórcy, mogą się pochwalić bowiem licznymi produkcjami, które poziomem nie odstają od tych, wyróżnianych przez Amerykańską Akademię Filmową. Jeśli więc macie ochotę na polskie kino na najwyższym poziomie – oto premiery polskich filmów 2025. Przedstawiamy 8 tytułów, których nie wolno przegapić w nadchodzącym roku.
Premiery polskich filmów 2025: „Dziewczyna z igłą”
Data premiery: 17 stycznia
„Dziewczyna z igłą” to polsko-szewedzko-duńska produkcja w reżyserii Magnusa von Horna. Film opowiadający poruszającą historię młodej kobiety mieszkającej w Kopenhadze w czasie I wojny światowej, zdobył już uznanie branży filmowej. Otrzymał Srebrne Lwy, nagrodę za zdjęcia, scenografię, kostiumy, muzykę i drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także został zaprezentowany podczas konkursu głównego 77. Festiwalu Filmowego w Cannes.
Głowna bohaterka produkcji to Karoline – młoda szwaczka, która zostaje zwolniona z pracy po zajściu w ciążę. Nowe zatrudnienie znajduje u Dagmar, kobiety, która, pod przykrywką sklepu ze słodyczami, prowadzi tajną klinikę adopcyjną, pomagając pokrzywdzonym matkom umieścić ich niechciane noworodki w rodzinach zastępczych. Jak potoczy się los Karoline? Sprawdzajcie w kinach od 17 stycznia.
„Światłoczuła”
Data premiery: 24 stycznia
Historia o miłości inna, niż wszystkie – takimi słowami można opisać film „Światłoczuła” w reżyserii Tadeusza Śliwy. To wyjątkowa opowieść o budującym się uczuciu między pracującą w poprawczaku, niewidomą Agatą a zamkniętym w sobie, introwertycznym Robertem, który na co dzień zajmuje się fotografią. Produkcja zadaje otwarte pytanie, zastanawiając się wraz z widzami, czy miłość wystarczy, by przetrwać wszystkie próby losu, wyzwania i trudności.
Na ekranie w rolę nieporadnego Roberta wciela się Ignacy Liss, jeden z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia, którego znać można z takich filmów jak „Marzec 68’” oraz „Idź pod prąd”. Partneruje mu Matylda Giegżno, która debiutuje w roli głównej na dużym ekranie. Obok bezbłędnej gry aktorskiej, emocje buduje także muzyka filmowa autorstwa Kaśki Sochackiej, Korteza i Olka Świerkota.
„Innego końca nie będzie”
Data premiery: 28 lutego
„Innego końca nie będzie” to poruszający portret rodziny w reżyserii Moniki Majorek. To pełna szczerych emocji opowieści o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. Agata Kulesza, Bartłomiej Topa, Sebastian Dela, Cezary Łukaszewicz i Klementyna Karnkowska – gwiazdorska obsada tworzy na ekranie niezapomnianą historię, od której trudno oderwać wzrok. Potwierdza to zresztą wygrana plebiscytu publiczności w kategorii „film fabularny” 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Historia rodziny, która próbuje ułożyć swoje życie na nowo po niespodziewanej śmierci, bez wątpienia wywoła morze łez – wybierając się do kina, weźcie więc chusteczki.
„Dwie siostry”
Data premiery: 21 lutego
Czy da się nakręcić film w czasie wojny? Reżyser Łukasz Karwowski udowadnia, że tak. Kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie twórca zebrał ekipę, by w samym środku walk nakręcić emocjonujący film o siostrzanej miłości. W główne role wcieliły się Karolina Rzepa i Diana Zamojska.
Film opowiada historię dwóch od lat skonfliktowanych sióstr, Jaśminy i Małgorzaty, które wyruszają z Warszawy do Charkowa, by przywieźć stamtąd ciężko rannego ojca, który po wybuchu wojny w Ukrainie zdecydował się pracować jako wolontariusz. Relacja sióstr nigdy nie należała do najłatwiejszych – młodsza Małgorzata zawsze czuła się gorsza i niechciana, mając poczucie, że ojciec faworyzuje starszą Jaśminę. Teraz jednak, dla dobra najbliższej im osoby, muszą połączyć siły i porzucić dawne urazy. Czy w świecie wojny znajdzie się miejsce na miłość, zrozumienie i wybaczenie? Sprawdźcie w kinach od 21 lutego.
„Skrzyżowanie”
Data premiery: 28 marca
„Skrzyżowanie” to pełna ciszy i spokoju opowieść o człowieku, który staje w obliczu skomplikowanych wyborów moralno-etycznych. Historia w reżyserii Dominiki Montean-Pańków opowiada o losach 80-letniego Tadeusza, emerytowanego ordynatora szpitala, który wiedzie spokojne życie u boku żony Heleny. Sielankę przerywa tragiczny wypadek samochodowy, który rzuca cień na małżeństwo Tadeusza i odsłania pęknięcia w relacji z synem.
„Chopin, Chopin!”
Data premiery: 2025 rok
Na liście polskich premier 2025 roku, które trzeba zobaczyć, nie mogło zabraknąć również filmu „Chopin, Chopin!”. Biograficzna opowieść o polskim kompozytorze w reżyserii Michała Kwiecińskiego przedstawia życie i twórczość wybitnego muzyka, Fryderyka Chopina w latach 30. XIX wieku. W rolę Chopina wciela się Eryk Kulm, który przygotowywał się do filmu, ucząc się gry na fortepianie pod okiem pianisty Janusza Olejniczaka. W obsadzie znaleźli się również Lambert Wilson jako król Ludwik Filip I oraz Joséphine de La Baume w roli George Sand.
Film ukazuje życie polskiego kompozytora w Paryżu, którego apetyt na życie nie słabnie po usłyszeniu druzgocącej diagnozy. Jak wyglądały ostatnie lata wielkiego muzyka? Przekonamy się w kinach w 2025 roku.
„Wielka Warszawska”
Data premiery: 17 października
„Wielka Warszawska” to opowieść o pasji, ambicji i walce z przeciwnościami losu, ukazująca zarówno blaski, jak i cienie świata wyścigów konnych w Polsce lat 90. Dramat sportowy w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka opowiada historię Krzyśka, młodego dżokeja marzącego o sportowej karierze. Jego celem jest udział w najważniejszej gonitwie w Polsce – tytułowej Wielkiej Warszawskiej. Początkowo pełen entuzjazmu i naiwności, Krzysiek stopniowo odkrywa mroczne zakulisowe mechanizmy świata wyścigów konnych, w tym korupcję i manipulacje wynikami.
W rolę Krzyśka wciela się Tomasz Ziętek, a w obsadzie znaleźli się również Tomasz Kot, Marcin Bosak, Agnieszka Żulewska i Piotr Trojan.
„Pojedynek”
Data premiery: 2025 rok
„Pojedynek” to polsko-irlandzko-ukraiński thriller historyczny w reżyserii Łukasza Palkowskiego, z Jakubem Gierszałem, Bogusławem Lindą, Julią Pietruchą i Aidanem Gillenem w rolach głównych. Akcja filmu rozgrywa się w 1939 roku, gdy świat pogrąża się w wojennym chaosie. Tysiące Polaków są przetrzymywane przez Rosjan w dawnym klasztorze, gdzie poddawani są brutalnej indoktrynacji. Ambitny rosyjski agent Wasilij Zarubin stawia sobie za cel złamanie oporu jednego z więźniów – młodego, światowej sławy polskiego pianisty Karola Grabowskiego.
Jego kapitulacja mogłaby skłonić innych do uległości. Rozpoczyna więc psychologiczny pojedynek pełen manipulacji, gróźb i obietnic. Czy artysta, kochający ojciec i mąż, zdoła przeciwstawić się bezwzględnemu agentowi i systemowi, który reprezentuje?
Przeczytaj również: