Spis treści
Ulubione książki Dua Lipy: Alana S. Portero – „Bad Habit”
Olga Tokarczuk – „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
Ocean Vuong – „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę”
Patrick Radden Keefe – „Say Nothing”
Tomasz Jędrowski – „Płynąc w ciemnościach”
Michelle Zauner „Płacząc w H Mart”
Nie od dziś wiadomo, że książka w dłoni to lepszy dodatek, niż najdroższa torebka. Zagraniczne it-girls coraz częściej fotografowane są z najgorętszymi propozycjami literackimi pod pachą – Kendall Jenner promuje czytelnictwo na swoim Instagramie, Gigi Hadid przechadza się z twórczością Alberta Camus po Nowym Jorku, a Kaia Gerber od kilku lat prowadzi swój klub książki.
Do grona gwiazd, które o literaturze dyskutują często i chętnie dołączyć należy również Dua Lipę. Brytyjska wokalistka stoi za klubem książki Service95, który każdego miesiąca promuję twórczość pisarzy i pisarek z całego świata. Ulubione książki Dua Lipy skupiają się na problemach mniejszości, różnicach kulturowych i rasowych, tematach ekologicznych czy ważnych momentach współczesnej historii. Oto 6 powieści z biblioteczki brytyjskiej wokalistki, które trzeba przeczytać. Uwaga: znajdziecie wśród nich polskie akcenty!
Ulubione książki Dua Lipy: Alana S. Portero – „Bad Habit”
„Dostałam prawdziwych dreszczy, czytając początkowe sceny tej książki. Zaczynając od jej upadłych aniołów – chłopców, którzy stają się narkomanami na ulicach San Blas – Alana S. Portero tworzy niezwykle wyrazisty portret młodej transpłciowej dziewczyny dorastającej w Madrycie lat 80. Już od pierwszej strony całkowicie wsiąkłam w tę historię”
– zachwala hiszpańską pisarkę Dua Lipa.
W swojej istocie „Bad Habit” autorstwa Alany S. Portero to piękna opowieść o akceptacji samego siebie w środowisku, które nie pozwala na prawdziwy rozkwit. To studium tożsamości, miłości i akceptacji w czasach, gdy Hiszpania dojrzewała po dekadach dyktatury Franco. To książka, która przypomina o często bolesnej i zdradliwej rzeczywistości dorastania jako osoba transpłciowa. Momentami historia krzyczy niemal nieznośną samotnością. Ale unosi się także euforią, która towarzyszy odkrywaniu swojego prawdziwego ja. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, w każdym wieku.
Olga Tokarczuk – „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
„Najtrudniejszą rzeczą w opisie niesamowitej powieści Olgi Tokarczuk jest próba uchwycenia jej istoty. To powieść kryminalna, ale znacznie więcej niż zwykły whodunnit. To także apel do działania, filozoficzna interpelacja, pełna surrealistycznych refleksji na temat astrologii, oraz historia, która sprawi, że twoja krew zacznie wrzeć, a jednocześnie rozgrzeje twoje serce”.
– mówi Dua Lipa na samym początku rozmowy z Olgą Tokarczuk w ramach wywiadu dla Service95.
Ocean Vuong – „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę”
„Ta piękna książka wciągnęła mnie już od samego tytułu. Choć jest powieścią, poetycki język Oceana Vuonga tańczy na każdej stronie”.
– tłumaczy Dua Lipa.
„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” to historia opowiedziana jest w formie listu, który młody mężczyzna o imieniu Little Dog pisze do swojej analfabetycznej, mieszkającej w Wietnamie matki, przeplatając przeszłość z teraźniejszością, aby zrozumieć ich relację i wychowanie. Opowieść rozgrywa się między ryżowymi polami Wietnamu a centrami handlowymi i polami tytoniowymi w Hartford, Connecticut, powoli odsłaniając warstwy traumy pokoleniowej pozostawionej przez wojnę i przemoc rodzinną.
Poruszając kwestie klasy społecznej, rasy i doświadczenia imigrantów, jest to także historia o dojrzewaniu osoby queer. W sercu książki znajduje się bowiem młodzieńczy romans Little Doga z Trevorem, białym chłopakiem z klasy robotniczej, którego ostateczne przedawkowanie ma swoje korzenie w toksycznej męskości, która go otacza. Choć jest to bezbłędny komentarz do mrocznej strony Amerykańskiego Snu, to również delikatne świadectwo niezłomnej miłości między matką a synem.
Patrick Radden Keefe – „Say Nothing”
„«Say Nothing» to mistrzowska sztuka powieści non-fiction. Zawiera wszystkie elementy wielkiej literatury fikcyjnej – hipnotyzujące postacie, intrygę i zaskakujące zwroty akcji. A co więcej, jest oparta na faktach. Autor Patrick Radden Keefe wykorzystuje porwanie młodej wdowy Jean McConville jako punkt wyjścia do opowiedzenia znacznie większej historii o Konfliktcie w Irlandii Północnej”.
– tłumaczy Dua Lipa, zachwalając powieść amerykańskiego pisarza.
Keefe w swojej powieści wykorzystuje splecione losy Jean McConville i Dolours Price – pierwszej kobiety walczącej w szeregach IRA – aby zgłębić zarówno losy ofiar, jak i sprawców irlandzkiego konfliktu. Jak to możliwe, że społeczność stała bezczynnie i patrzyła, jak młoda matka jest porywana na oczach swoich dzieci? Co sprawiło, że inteligentna i pełna uroku młoda kobieta uwierzyła, że przemoc to jedyny sposób na osiągnięcie celów politycznych?
W czasie Konfliktu w Irlandii Północnej, od końca lat 60. do porozumienia wielkopiątkowego w 1998 roku, zginęło niemal 4000 osób. Keefe zwraca uwagę na głębokie napięcia między katolikami a protestantami, grupami paramilitarnymi i brytyjskimi siłami zbrojnymi, które doprowadziły do konfliktu. To książka wielka pod każdym względem – o straszliwej i tragicznej wojnie w Zjednoczonym Królestwie, o której dziś wiele osób, ze względu na swój wiek, nie wie lub nie pamięta.
Tomasz Jędrowski – „Płynąc w ciemnościach”
„To piękna historia o dojrzewaniu i miłości, osadzona na tle brutalnej politycznej rzeczywistości komunistycznej Polski lat 80.”.
– takimi słowami książkę niemieckiego autora polskiego pochodzenia zachwala Dua Lipa.
Młodzi kochankowie, Ludwik i Janusz, spędzają idylliczne lato na dzikim biwakowaniu i pływaniu w jeziorze, ale gdy nadchodzi czas powrotu do Warszawy, stają twarzą w twarz z moralnymi kompromisami, które będą musieli podjąć, by kontynuować swoją zakazaną miłość. Na początku lat 80. Polska przeżywa własny kryzys tożsamości – komunizm zaczyna powoli upadać, a Ludwik i Janusz odkrywają, że nie tylko oni żyją w kłamstwie.
„Płynąc w ciemnościach” ma formę listu miłosnego Ludwika do Janusza, a lektura przypomina zaglądanie w najbardziej intymne chwile drogi bohatera do samopoznania. To poetycka i delikatna opowieść, płonąca cichym gniewem wobec prześladowań, z jakim społeczność LGBT w Polsce zmagała się przez dekady i z którymi walczy do dziś.
Michelle Zauner „Płacząc w H Mart”
„Niektórzy z Was mogą już znać Michelle Zauner jako supercool wokalistkę i gitarzystkę amerykańskiego kultowego zespołu indie Japanese Breakfast. Za sprawą tej książki Michelle udowadnia, że jest także znakomitą autorką wspomnień, pisząc z brutalną szczerością o trudnej relacji z matką w okresie dorastania oraz o żałobie po jej śmierci na raka”.
– tak Dua Lipa zachęca do sięgnięcia po wyjątkową powieść południowokoreańsko-amerykańskiej artystki.
Matka Michelle, Chongmi, była Koreanką, a znaczną część powieści stanowią kwestie kulturowe i tożsamościowe, z którymi Michelle zmagała się, dorastając w USA z nieodpowiedzialnym amerykańskim ojcem i surową koreańską matką.
To właśnie jedzenie – a szczególnie misternie przygotowywane tradycyjne koreańskie potrawy jej mamy – staje się motywem zbliżającym matkę z córką oraz spoiwem, które pozwala Michelle połączyć się z koreańską częścią swojej tożsamości, nawet po śmierci mamy. Dla Michelle to tkanka łącząca relację z rodzicem – więź, której nawet rak nie mógł zerwać.
„Płacząc w H Mart” opowieść o stracie, która jest jednocześnie historią o miłości. To książka o Korei Południowej, ale także o małomiasteczkowej Ameryce Zachodniego Wybrzeża. To powieść historia zarówno piękna, jak i bolesna, zarówno surowa, jak i niezwykle cenna.