
Spis treści
Belle Gibson: prawdziwa inspiracja dla „Ocet jabłkowy”
Milla Blake a Jessika Ainscough: od fikcji do rzeczywistości
Kim była Jessika Ainscough?
Czy Belle Gibson i Jessika Ainscough się znały?
Serial „Ocet jabłkowy” od momentu premiery budzi mnóstwo emocji. Porównywany do „Kim jest Anna?”, opowiada o influencerce, która – zupełnie jak w historii Anny Delevey – wzbudziła zaufanie milionów, bazując na całkiem zmyślonej historii – w przypadku Belle na walce z poważną chorobą. Na ekranie pojawia się też Milla Blake, kolejna bohaterka zmagająca się z nowotworem. Dla wielu widzów to właśnie ona jest najbardziej zagadkową postacią. Choć historie o kłamstwach i manipulacjach influencerek i „wirtualnych celebrytek” często są podkręcone przez produkcje do maksimum, widzowie chętnie sięgają po tego typu serialowe propozycje. Zwłaszcza w erze Instagrama i TikToka, gdy autentyczność staje się towarem deficytowym, motyw kłamstwa i manipulacji w social mediach przyciąga uwagę. W serialu „Ocet jabłkowy”, obok Belle Gibson, mamy dodatkowy wątek starcia z Millą – co pozwala twórcom wprowadzić drugi, zgoła odmienny model radzenia sobie z poważną chorobą. W efekcie widz otrzymuje nie tylko rozrywkę, lecz także refleksję nad granicami internetowej sławy. Milla Blake kto to — co wiemy na temat tajemniczej, serialowej brunetki? Czy istniała naprawdę, a może to tylko zabieg scenarzystów?

Instagram @alyciajasmin
Belle Gibson: prawdziwa inspiracja dla „Ocet jabłkowy”
W serialu, Belle Gibson to postać grana przez Kaitlyn Dever, która kreuje wizerunek wpływowej influencerki. Deklaruje ona zwycięstwo nad rzekomym rakiem mózgu za pomocą diety oraz alternatywnych metod leczenia, lansując tym samym swój rzekomy sukces w pokonaniu nieuleczalnej choroby – metodami wykluczającymi chemioterapię czy radioterapię. Blogerka zdołała nie tylko zgromadzić u siebie tysiące obserwatorów, ale także zbudowała gigantyczną społeczność za pomocą aplikacji The Whole Pantry oraz książki o tym samym tytule. Jej kłamstwo zaczęło wychodzić na jaw, kiedy stwierdziła, że dochody ze sprzedaży przekaże na cele charytatywne, co wzbudziło zainteresowanie dziennikarzy.
Historia Gibson szybko trafiła na pierwsze strony gazet, gdy media zaczęły kwestionować prawdziwość jej diagnozy. Okazało się, że walka z rakiem była jedynie fikcją – a datki nigdy nie trafiły do organizacji charytatywnych.

fot. materiały
Milla Blake a Jessika Ainscough: od fikcji do rzeczywistości
W „Occie jabłkowym” wyraźnie zarysowany jest wątek rywalizacji Belle z Millą Blake (w tej roli Alycia Debnam-Carey). W serialu obie zmagają się z chorobą i obie stawiają na alternatywne metody. Różnica? W życiu bohaterki Milla diagnoza jest prawdziwa. I tu pojawia się pytanie: czy Milla Blake istniała? Ta postać jest wytworem scenarzystów, choć inspirowanym inną realną historią – Jessiki Ainscough. Do samej sprawy odniósł się były partner influencerki — Tallon Pamenter, który podsumował spekulacje słowami:
„Pomysł, że postać Milli jest oparta na Jess jest po prostu śmieszny i obraźliwy.”
Nie da się jednak ukryć, że w serialu występuje wiele podobieństw obydwu pań. Sama choroba oraz zmaganie się z nią z pewnością zostały zainspirowane historią Jessiki, choć zapewne podkręcone do granic możliwości. Co ciekawe inna influencerka — Jordan Younger, znana na Instagramie jakos @thebalancedblonde, także została przytoczona w serialu, co wywołało jej oburzenie. Pod swoim wspólnym zdjęciem z Belle Gibson komentowała:
„To co zrobiła Belle było tragiczne, ale serial przedstawił mnie i wielu innych w sposób skrajnie fałszywy.”

Instagram @alyciajasmin
Kim była Jessika Ainscough?
Urodzona 14 lipca 1985 Jessika Ainscough to Australijka, u której zdiagnozowano wyjątkowo rzadki nowotwór tkanek miękkich — mięsaka nabłonkowego. W wieku 22 lat postanowiła odrzucić konwencjonalne formy leczenia i postawiła na tzw. terapię Gersona (w serialu „Ocet jabłkowy” przemianowaną na metodę Hirscha). Swoją drogę dokumentowała w mediach społecznościowych, przybierając pseudonim „The Wellness Warrior” i gromadziła w ten sposób wokół siebie sporą grupę zwolenników i obserwatorów, którzy popierali alternatywne metody leczenia.
Mięsaki nabłonkowe to nowotwory o niskiej zapadalności (około 0,4 przypadków na milion mieszkańców w 2005 roku), a rokowania, szczególnie u młodszych pacjentów, bywają korzystniejsze przy leczeniu chirurgicznym lub mieszanym (chirurgia i radioterapia). Jessika przez jakiś czas wierzyła, że jej wybór naturalnych metod zaprocentuje. W ostatnim stadium choroby — gdy jej stan się pogorszył, sięgnęła jednak po radioterapię, niestety bezskutecznie. 26 lutego 2015 roku zmarła w wieku 29 lat.

Instagram @jessainscough
Czy Belle Gibson i Jessika Ainscough się znały?
Jak twierdzą australijskie media, Jessika i Belle rzeczywiście się poznały, jednak trudno mówić o „otwartym konflikcie”, który pokazuje serial. Belle Gibson pojawiła się nawet na pogrzebie Jessiki, gdzie wciąż twierdziła, że sama wyleczyła się z raka alternatywnymi metodami. Ta część została pokazana także w serialu w piątym odcinku.
Wątek przedstawiony w „Ocet jabłkowy” czerpie jednak luźne inspiracje z realnych losów obydwu influencerek, ale fabularny konflikt oraz postać Milli Blake to już zabieg artystyczny mający wzmocnić dramatyzm.

Instagram @alyciajasmin
Stylistka, redaktorka i pasjonatka mody. Od lat obserwuje i interesuje się polską oraz zagraniczną sceną modową, co wytworzyło u niej ogromne przywiązanie do estetyki. Nowe trendy, beauty oraz design to nie tylko inspiracje, ale i zakorzeniony głęboko lifestyle. Oglądanie pokazów i zdjęć street style’u to dla niej chleb powszedni, jak również inspiracja do codziennego funkcjonowania – musi być zawsze na czasie z aktualnymi trendami. Ponadto absolwentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mówi, że Paryż to jej drugi dom. Uwielbia jazdę konno, seriale z lat 90. (szczególnie ten o przygodach Carrie Bradshaw) oraz swojego pieska – charcika włoskiego – o imieniu Bambi.