
Spis treści
Jakie trendy zapachowe 2025 aktualnie panują? Z czego wynikają?
Waniliowe perfumy – najważniejsza nuta zapachowa 2025 roku
Zapachy gourmand – deserowa elegancja to coś, czego szukamy wiosną 2025
Owocowy koktajl zapachów – perfumy owocowe wysuwają się na prowadzenie
Ziemiste i piżmowo-kwiatowe perfumy – głębokie i eleganckie wonności
Olejkowe oraz wodne zapachy – świeżość, która idealnie odzwierciedla wiosenną aurę
Trendy zapachowe 2025 nie są już tylko odbiciem sezonowej mody czy chwilowej fascynacji mediami społecznościowymi – to odpowiedź na potrzeby współczesnych odbiorców, którzy szukają w perfumach czegoś więcej niż tylko przyjemnego aromatu. Dziś zapach ma za zadanie opowiadać historię, wzbudzać emocje, koić zmysły oraz podkreślać naszą tożsamość. Indywidualizm jest obecnie najcenniejszą walutą, więc perfumy zaczynają pełnić funkcję osobistego manifestu. To, jak pachniemy, staje się równie ważne, jak to, co nosimy i co komunikujemy światu. Są takie nuty, które budują naszą tożsamość i pozwalają poczuć się, po prostu, sobą. Poznaj 5 głównych nurtów, jakimi podąża teraz branża perfumeryjna.
Poznaj różnice: EDT czy EDP?
Jakie trendy zapachowe 2025 aktualnie panują? Z czego wynikają?
W kwestii zapachów możemy mieć różne gusta, ale często mamy te same potrzeby. Zmieniające się tempo życia, potrzeba bliskości z naturą oraz pragnienie powrotu do autentycznych, komfortowych doznań mają ogromny wpływ na kierunek, w jakim zmierza perfumiarstwo. Trendy zapachowe 2025 wyraźnie wskazują, że pragniemy głębszej relacji z perfumami. Woń ma działać emocjonalnie, zmysłowo, na swój sposób terapeutycznie. Co to oznacza?
Z jednej strony obserwujemy silny powrót do klasycznych nut – wanilii, róży, piżma – lecz ich współczesne interpretacje są zaskakująco nowoczesne, bogatsze i bardziej złożone. Z drugiej strony wzrasta zainteresowanie nietypowymi kompozycjami – gourmandami przypominającymi ulubione desery, owocowymi koktajlami pełnymi soczystości i świeżością olejkowych formuł, które nie zawierają alkoholu.
W 2025 roku bardzo ważnym aspektem staje się również intensywność oraz długotrwałość zapachu, by współgrał z nastrojem, porą dnia oraz poszczególnymi okazjami. Ma być z nami zawsze. Do tego pojawia się chęć kreowania swojej kompozycji, łączenia różnych nut, by całość była jak najbardziej spersonalizowana. Dlatego też popularne stają się perfumy, które na każdym pachną inaczej, a to zasługa tak skomponowanych składników, że dopasowują się do typu skóry. Wszystko to wskazuje, że perfumy zmieniają się z kosmetycznego dodatku w osobisty rytuał.
Mając na uwadze te trendy, można wyszczególnić 5 trendów, które rezonują z naszymi emocjami, budują wizerunek i pozwalają podkreślać własną tożsamość. Oto one.

fot. IG @josefinevogt
Waniliowe perfumy – najważniejsza nuta zapachowa 2025 roku
W 2025 roku wanilia powraca na perfumeryjne salony w wielkim stylu – ale nie w wersji cukierkowej, a jako elegancki, otulający akord, który zachwyca głębią i złożonością. Waniliowe perfumy stają się symbolem komfortu, nostalgii oraz wewnętrznego spokoju. Te perfumy często łączą się z różowym pieprzem, tonką, rumem czy wodą kokosową, tworząc kompozycje znacznie bardziej złożone niż klasyczne słodkie akordy sprzed dekad. Przykłady? Vanilla Diorama od Dior, Nuit et Confidences od Annick Goutal czy zmysłowa Vanilla 28 marki Kayali. To zapachy długotrwałe i wręcz wibrujące intensywnością.

fot. galeriazapachu24.pl

fot. brasty.pl
Zapachy gourmand – deserowa elegancja to coś, czego szukamy wiosną 2025
Jeśli jakiś zapach ma być synonimem komfortu, to na pewno chodzi o perfumy gourmand. Są apetyczne, zmysłowe, kojące, a jednocześnie luksusowe i niebanalne. Co to za wonie? Bazują przede wszystkim na nutach wanilii i czekolady, jak to było w latach 90., ale współczesne gourmandy to także nuty mango, kawy, pistacji czy karmelizowanego popcornu. Te zapachy nie są już tylko słodkie – są wyrafinowane, często z lekko wytrawnym tłem i głęboką bazą. Świetnie sprawdzają się wiosną, kiedy szukamy ciepła i przyjemności po zimowych miesiącach. Idealnymi przykładami perfum gourmand są L’Ivresse de L’Amour od Ex Nihilo, Yum Pistachio Gelato 33 od Kayali czy nowa edycja La Vie Est Belle od Lancôme.

fot. notino.pl

fot. sephora.pl
Owocowy koktajl zapachów – perfumy owocowe wysuwają się na prowadzenie
Soczyste, energetyzujące i pełne życia – takie właśnie są owocowe zapachy, które w 2025 roku przeżywają spektakularny powrót. O ile jeszcze kilka lat temu kojarzyły się głównie z młodzieńczymi mgiełkami do ciała, dziś powracają w znacznie bardziej dojrzałych, zbalansowanych i eleganckich odsłonach. W perfumach owocowych pojawiają się nuty czarnej porzeczki, granatu, maliny, mango czy figi. Często łączą się z kadzidłem, bursztynem oraz piżmem, przez co zyskują głębie i przestają już być infantylne. Przykładowe propozycje, które idealnie oddają ten trend, to Lost Cherry od Tom Forda, Pomegranate Noir Jo Malone czy Mango Skin od Vilhelm Parfumerie.

fot. notino.pl

fot. dolce.pl
Ziemiste i piżmowo-kwiatowe perfumy – głębokie i eleganckie wonności
Perfumy łączące nuty kwiatowe z ziemistością i piżmem wnoszą do świata zapachów nową jakość – zmysłową, głęboką, ale bez przytłoczenia. W 2025 roku coraz częściej sięgamy po kompozycje, które oferują subtelną, ale trwałą obecność, pozwalającą się zapamiętać. Klasyczne kwiaty (które tak wyróżniają zapachy vintage z ziemistym podtonem) – róża, fiołek, kamelia czy irys – zyskują nowy wymiar dzięki dodatkom w postaci skórzanych akordów, przypraw, drewna czy ambry. Takie połączenia tworzą intrygujące, eleganckie i wielowarstwowe perfumy, odpowiednie na co dzień i na wieczór. Przykładem jest Rose Whip od Phlur, a także Gypsy Water od Byredo.

fot. fragrantica.com

fot. notino.pl
Olejkowe oraz wodne zapachy – świeżość, która idealnie odzwierciedla wiosenną aurę
Coraz więcej osób poszukuje zapachów, które są lekkie, subtelne, a przy tym trwałe i komfortowe. Wobec tego rynek perfum coraz śmielej eksploruje formuły olejkowe i wodne, które nie zawierają alkoholu i dzięki temu są bardziej przyjazne dla skóry. W 2025 roku to właśnie one stają się jednym z najmocniejszych trendów. Formuły typu „oil-in-water” pojawiają się w klasycznych domach perfumeryjnych, jak Dior czy YSL Beauty, oraz wśród marek niszowych, takich jak Orebella Belli Hadid. Często bazują na nutach zielonych, wodnych, cytrusowych lub ozonowych. Przykładami nowego podejścia do świeżości, lekkiej i wyrafinowanej, są perfumy Acqua di Gioia od Giorgio Armaniego czy YSL Beauty Libre L’Eau Nue Parfum.

fot. notino.pl

fot. notino.pl
Czytaj także: Perfumy z Zary jako zamienniki drogich zapachów
Zdjęcie główne: fot. IG @josefinevogt